Otvorený priestor je súčasťou nášho moderného života

Autor: Renata Botev | 28.7.2015 o 14:00 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  594x

Otvorený priestor to je plocha, svetlo, viac možností, kúsok glamúru, vlyv bohémsko-umeleckého života voľne sa oddávacúceho svojej tvorbe v loftoch, ktoré začali vznikať v pätdesiatych rokoch 20-teho storočia.

Máme potrebu otvárať priestor, zväčšovať naše izby, a ak to podmienky umožnia, uberáme priečky pri rekonštrukcii bytu, či domu, a väčšina novostavieb má otvorený priestor už v pláne. Za posledné desaťročia sa tento trend uplatňuje čoraz častejšie.  

Otvorený priestor to nie je len prepojená kuchyňa a obývačka, to je tiež obývačka prepojená s jedálňou, s terasou, so vstupnou halou. Tiež nie je vínimkou, že hlavnú spálňu realizujeme ako otvorený priestor s kúpelňou a šatníkom.

Otázkou je, ako zariadiť otvorený priestor, ako urobiť otvorený priestor útulným a funkčným, ako prepojiť priestor farbami, ako ho prepojiť štýlovo, aby sme mali pocit harmónie. Každý dizajnér potvrdí, že je lepšie pracovať s veľkým priestorom, ako sa snažiť o multifunkčnosť malej izby do momentu, keď zistíte, že veľký priestor je veľká výzva.

Na začiatku realizácie si treba položiť veľa otázok o svojom životom štýle. Aké činnosti chceme v izbe vykonávať (televízia, kino, hry, hudobný nástroj, kancelárska práca, počítač, koníčky, stolovanie, organizovanie večierkov, formálnej večere…). Koľko ľudí žije v dome, a kde raňajkujú, obedujú, večerajú? Koľko ľudí k nám prichádza na párty, večeru, na sviatky, ako často poriadame takéto spočenské stretnutia? Akú náladu chceme docieliť v izbe? Čo je našou inšpiráciou? Aký štýl preferujeme? Aké farby sa nám páčia? Ktorý nábytok chceme zachovať? Aký máme rozpočet a časový plán na realizáciu? Keď budete mať odpovede na tieto otázky oveľa lepšie sa zorientujete, a to je jeden z hlavných krokov k úspechu.

Vo veľkom otvorenom priestore zostaňte súdržní v štýle, v materiáloch, vo farbách. To sa týka stien, podlahy a nábytku. Pri výbere farebnej palety sa riadte hlavne vlastnými pocitmi. Ak chcete docieliť drámu v priestore, použite výraznejšie farby, ak ste zberateľom a chcete vystaviť svoju zbierku obrazov, či iných predmetov, vyberte si jemné farby, ktoré budú dobrým podkladom na vyniknutie Vašej kolekcie. Štýl jednej akcentnej steny ide do úzadia. Jednotná podlaha zjednocuje a opticky zväčšuje priestor. Nábytok postavte v rovnakých proporciách a v jednotnej farbe v celom otvorenom priestore. Urobiť jedálenskú zónu vo Viktoriánskom štýle a obývaciu časť v štýle pädesiatych rokov minuého storočia nebude harmonizovať pokiaľ nie ste schopní vniesť elementy jednej éry a pomiešať ich s inou.

Definujte jednotlivé časti otvoreného priestoru s citom a s ľahkosťou. Využite systém zgrupovania nábytku do zón.

Nábytok uložený v strede izby vyzýva ku konverzácii a nábytok postavený ku stene spôsobuje opačný efekt. Nekompletnosť v otvorenom priestore prinesie efekt bowlingovej dráhy. Pri definovaní jednotlivých zón využite tzv. rozdelovače ako otvorené knižnice, paravány, posuvné dvere. Ďalším deliacim prvkom je kozub priestorového riešenia, možete ho postaviť medzi jedálňou a obývačkou. Vo veľkom priestore si môžete dovoliť pódium i rôzne úrovne medzi jednotlivymi zónami.

Sústreďte sa na kvalitné osvetlenie.Osvetlenie v otvorenom priestore Vám dáva príležitosť na definovanie zón. Využite rôzne svietidlá ako bodové svelá, rampové a akcentné osvetlenie, ktorí Vám umožnia oddeliť zóny navzájom.

Pri plánovaní rozmiestnenia nábytku  v otvorenom priestore, je lepšie mať na zreteli jednoduchosť. Eliminujte nadbytočný nábytok,čo je princíp otvoreného priestoru. Inak sa môže stať, že docielite vhľad ala veľký obchod s nábytkom a nie obytný priestor.

Otvorený priestor si žiada, aby sme v ňom umiestnili nábytok do priestoru, preto pohľad z každého uhlu je dôležitý. Pri kúpe zariadenia, pristupujte tak, ako keby ste kupovali sochu, ktorú si prezriete z každej strany.

Vo veľkej obývačke skúste vytvoriť viac konverzačných zón. Neodporúčam postaviť jednu veľkú rohovú sedačku, ako to často vidím v moderných domoch, ktorá sa sústredí pri televizore. Viac ľudí sa nemôže dobre porozprávať naraz, len veľmi blizki ľudia si sadnú na jednu sedačku vedľa seba. Preto je lepšie, ak vytvoríte viac menších zón. Tým docielite zónu zábavy pri TV, zónu spoločenských hier, zónu na čítanie, či počúvanie hudby, zónu na vypitie si poobednajšej kávy, tichú zónu na prácu. Vždy mi je ľúto, keď vidím v izbe krásny kozub, a pri ňom nie je žiadne kreslo alebo chaise lounge, a všetok čalúnený nábytok je nasmerovaný na TV. Urobte vždy jednu zónu aj pri krbe.

Ak to priestor umožní, máme v otvorenom priestore jedáleň alebo zónu rýchleho stravovania, ktoré sú prepojené s kuchyňou.

Moje skúsenosti mi potvrdili, že je lepšie mať v otvorenom priestore malú zónu rodinnej jedálne spojenú s kuchyňou, a ešte vytvoriť osobitnú izbu alebo zónu ako reprezentačnú jedáleň. Táto izba by podľa mňa mala byť šperkom domu.Vo veľkých rodinných domoch ľudia často uložia všetky stoličky okolo stola, čo nie je potrebné,a ani estetické. Veď naši hostia k nám nechodia každý deň. Tiež sa stretávam, že pri stole je viac stoličiek ako to umožňujú samotné rozmery stola. Vaše stoličky môžete uložiť z každej strany konzoly, či jedálenského bufetu, možete im nájsť miesto vo vstupnej hale. Tiež nie je potrebné, aby všetky stoličky boli rovnaké. Skúste experimentovať so štýlom, či čalúnením. Na oživenie postači, ak za vrch stola dáte úplne iné stoličky.

Je lepšie mať integrovanú kuchyňu s jedálenským a obývačkovým priestrom tak, aby ste nemuseli vnímať kuchynský „tvorivý“ neporiadok. Jedna z možností je oddeliť kuchyňu kuchynským ostrovom alebo poloostrovom, kde zvýšite úroveň jednej časti steny nábytku ako napr. vysoký barový pult tak, že nevidíte na pracovnú dosku v kychyni, zaujímavým architektonickým prvkom je využitie sklobetónu ako deliacej priečky, ktorá Vam prepúšťa svetlo no zároveň Vám opticky oddeľuje priestor.

Otvorený priestor dáva veľa možností na kreatívnosť, na realizáciu niečoho neočakávaného, čo by kvalitný priestor mal mať. Pretože izba bez prekvapenia je nudná...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?